Interreg Pieredzes apmaiņa Sadarbība
Partneru vizīte

“OASIS nodrošinās būtiskus ieguvumus, piemēram, samazinās izmaksas, mazinās birokrātisko slogu, palielinās monitoringa precizitāti lauksaimniecībā un uzlabos atbalstu pieejamību lauksaimniekiem pierobežas reģionos. Mākslīgā intelekta un zemes novērošanas tehnoloģiju izmantošana – precīzāki satelītattēli, ko varēs lauksaimnieki un citi interesenti, pavērs ceļu viedākiem un ilgtspējīgākiem pakalpojumiem lauksaimniecībā Baltijas reģionā,” norāda projekta koordinatoru komanda.

Lauksaimniecības nozarē arvien vairāk tiek ieviestas digitālās inovācijas, un OASIS arī dos ieguldījumu, lai novērstu vienu no reģiona lielākajiem šķēršļiem – novecojušus un sadrumstalotus ģeotelpiskos datus. Projekts ieviesīs nākamās paaudzes monitoringa risinājumu, kas ļaus maksājumu aģentūrām Lietuvā un Latvijā veikt platību kontroles, nepaļaujoties tikai uz tradicionālajām un resursu ietilpīgajām pārbaudēm uz lauka.

Risinājumi tiks testēti un ieviesti Interreg projektā “Pakalpojumu pieejamības optimizēšana, izmantojot integrētus Zemes novērošanas un mākslīgā intelekta risinājumus inovatīvu risinājumu attīstībai” (“Optimizing Access to Services through Integrated EO and AI Solutions for Innovative Societies”).

Projekta mērķis ir palīdzēt lauksaimniekiem Latvijas-Lietuvas pierobežas reģionos pieteikties platību maksājumiem. Uzlabojot lauksaimniecības uzraudzības un kontroles sistēmas precizitāti, OASIS mērķis ir samazināt sodus, pārbaužu skaitu uz lauka un izmaksas, nodrošinot taisnīgāku un efektīvāku atbalstu lauksaimniekiem.

Projekta galvenais rezultāts būs mākslīgā intelekta rīks, kas integrēts valsts maksājumu aģentūru platformās. Ar šo rīku tiks veidoti satelītattēli, lai aizstātu pārbaudes uz vietas un tiktu izmantoti standartizēti vienoti dati.

Šis rīks ļaus ātrāk un precīzāk novērtēt lauksaimniecības zemes izmantošanu un tās atbilstību Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) prasībām atbalsta saņemšanai.

OASIS projekts uzlabos pieeju, kā valsts iestādes izmanto datus savā darbā. Projektā izstrādātie satelītattēli būs precīzi un aktuāli dati par laukiem. Satelītattēli tiks publiskoti un būs pieejami lauksaimniekiem, pašvaldībām, pētniekiem un citiem interesentiem. Datu kopas būs publiski pieejamas brīvai piekļuvei.

Paredzams, ka vairāk nekā 90 000 lauksaimnieku no Lietuvas un Latvijas pierobežas reģioniem gūs labumu no projekta rezultātiem, jo būtiski tiks samazināts administratīvais slogs – precīzāki dati par laukiem, precīzāka iespēja pieteikties dažādiem atbalsta veidiem par platībām.

OASIS atklāšanas sanāksme notika 2025. gada 28. aprīlī Viļņā, Lietuvā. Projektā piedalās divas akreditētas valsts maksājumu aģentūras – Nacionālā maksājumu aģentūra (NMA) Lietuvā un Lauku atbalsta dienests (LAD) Latvijā. Abas iestādes ir vienīgās iestādes Lietuvā un Latvijā, kas administrē ES atbalstu lauksaimniecībai un lauku attīstībai, kā arī gatavo un uztur nepieciešamās IT sistēmas. Turpmāko divu gadu laikā projekta partneri rīkos pasākumus ieinteresētajām personām, izmēģinās mākslīgā intelekta rīku un apmācīs aģentūru darbiniekus par jaunajām tehnoloģijām.

Īsumā par projektu (Interreg VI-A Latvia–Lithuania Programme 2021–2027)

Īss apraksts:

OASIS izstrādās integrētu satelītnovērošanas risinājumu, kas uzlabos kontroles lauksaimniecībā saimniecīobās, kas piesakās platību maksājumiem. Tiks izmantoti Sentinel-2 satelītattēli un mākslīgais intelekts, lai nodrošinātu precīzu uzraudzību, nepaļaujoties tikai uz fiziskām pārbaudēm uz vietas. Satelītattēli tiks publiskoti un būs pieejami lauksaimniekiem, pašvaldībām, pētniekiem un citiem interesentiem.

Sākuma datums: 2025. gada 1.marts

Ilgums: 24 mēneši

Kopējās izmaksas: 311 850 eiro

EK ieguldījums (ERAF): 249 480 eiro

Koordinators: Nacionālā maksājumu aģentūra Lietuvā

Partneris: Lauku atbalsta dienests Latvijā

Sīkākai informācijai:

Sazinieties ar projekta koordinatoru: info@nma.lt (Lietuva) vai projekta partneri prese@lad.gov.lv (Latvija).

Informācija par projektu skatāma Apmeklējiet tīmekļa vietni: Pakalpojumu pieejamības optimizēšana, izmantojot integrētus Zemes novērošanas un mākslīgā intelekta risinājumus inovatīvu risinājumu attīstībai. Latvijas-Lietuvas programma.

Interreg Latvija-Lietuva logo.