- iekārtu, tehnikas, tās aprīkojuma, informācijas tehnoloģiju un programmnodrošinājuma iegādei, ilggadīgo augļkopības kultūraugu (izņemot zemenes) stādu, dzērveņu pavairojamā materiāla (stīgu) iegādei, stādījumu balstu sistēmu, žogu un žogu balstu iegādei un uzstādīšanai un stādījumu ierīkošanai;
- būvniecība, pārbūve, novietošana;
- laukumu būvniecību vai pārbūvi pie ražošanas objektiem, izņemot ražošanas objektus, kuros ražo enerģiju no lauksaimniecības vai mežsaimniecības izcelsmes biomasas nolūkā gūt ieņēmumus;
- tādu preventīvo darbību īstenošanu kā žogu izveide un tehnikas un iekārtu papildaprīkojuma iegāde, lai aizsargātu kultūraugus vai lauksaimniecības dzīvniekus pret lielajiem plēsējiem un mazinātu savvaļas dzīvnieku bojāeju, kā arī pretsalnas (pretsalnu laistīšana, gaisa maisīšanas torņi, miglas ģeneratori) un pretkrusas (krusas aizsargtīkli) aizsardzības sistēmu izveide dārzkopībā.
Lietotas tehnikas un iekārtu iegāde, kas nav vecākas par 5 gadiem (tehnikas un iekārtas vecumam jābūt pierādāmam un auditējamam).
- augsnes apstrādes tehnika un iekārtas, arī akmeņu novākšanas tehnika un iekārtas;
- sēšanas un stādīšanas tehnika un iekārtas;
- sējumu, stādījumu kopšanas tehnika un iekārtas, arī mēslošanas un augu aizsardzības tehnika un iekārtas;
- lauksaimniecības kultūraugu ražas novākšanas tehnika un iekārtas;
- kravu celšanas, kraušanas un transportēšanas tehnika un iekārtas;
- lopbarības sagatavošanas tehnika un iekārtas.
Drenu skalotāji, grāvju un joslu pļaujmašīnas un cita tehnika un iekārtas, kas nepieciešamas projektā noteikto mērķu sasniegšanai, – vidējai saimniecībai vai kopprojektos.
Aitkopības saimniecībām – sargsuņu iegādes izmaksas, ja sargsuņi tiek izmantoti lauksaimniecības dzīvnieku aizsardzībai pret lielajiem plēsējiem.
- MK Nr. 303 18.3. un 18.4. apakšpunktā minētās izmaksas (būvniecības un būvmateriālu iegādes izmaksas), kā arī stacionāro iekārtu iegādes un uzstādīšanas izmaksas;
- izmaksas par pievedceļu (tostarp dzelzceļa pievedceļu) būvniecību un pārbūvi (bez cietā seguma) pie ražošanas objektiem, izņemot ražošanas objektus, kuros ražo enerģiju no lauksaimniecības vai mežsaimniecības izcelsmes biomasas nolūkā gūt ieņēmumus;
- izmaksas par kravu celšanas un kraušanas tehnikas, kravas automašīnu, piekabju, puspiekabju un tādu produkcijas pārvadāšanai paredzētu specializēto transportlīdzekļu iegādi, kuri ir konstruktīvi un rūpnieciski ražoti speciālas nozīmes kravu pārvadāšanai vai specifisku darbu izpildei un uz kuriem ir uzstādītas specifisko funkciju izpildei paredzētās iekārtas, – ne vairāk kā par divām vienībām no katras minētās pozīcijas plānošanas periodā.
Konvencionālās piena nozares un laukkopības nozares kooperatīvās sabiedrības ieguldījumi ir atbalstāmi, ja tajā projekta iesnieguma iesniegšanas brīdī ir vairāk nekā 60 biedru.
Nav attiecināmi ieguldījumi, ko paredzēts izmantot individuālai lietošanai saimniecībā.
Publiskā finansējuma veids un apmērs:
Maksimālo attiecināmo izmaksu apmēru un atbalsta intensitāti nosaka katram atbalsta pretendentam un katrā intervencē atsevišķi. Maksimālajā attiecināmo izmaksu apmērā iekļauj arī atbalsta pretendenta saistītajām personām (tostarp vienam vienotam uzņēmumam) piešķirtās attiecināmās izmaksas. Kopprojektam maksimālo attiecināmo izmaksu summā ieskaita tikai katra kopprojekta dalībnieka attiecināmās izmaksas.
- 250 000 EUR mazo saimniecību grupā – MK Nr. 303 1.1., 1.2., 1.3. un 1.4. apakšpunktā minētajās intervencēs kopā;
- 500 000 EUR vidējo saimniecību grupā – MK Nr. 303 1.1., 1.2., 1.3. un 1.4. apakšpunktā minētajās intervencēs kopā.
Maksimālo attiecināmās izmaksas samazina par to attiecināmo izmaksu apmēru, ko atbalsta pretendents un tā saistītās personas saņēmušas pārejas laikā 2022. līdz 2024.gadā 4.1. pasākumā. Šo nosacījumu nepiemēro atbalsta pretendentam, kas paredz ieguldījumus šo noteikumu 1.3. (labturība un biodrošība) un 1.4. apakšpunktā (AER un energoefektivitāte) intervencē.
Maksimālās attiecināmo izmaksas atbalsta pretendentam nepārsniedz tā ieņēmumus no lauksaimniecības produktu ražošanas un pārstrādes vidēji pēdējos trijos noslēgtajos gados vai – ja atbalsta pretendents dibināts gadā pirms projekta iesnieguma iesniegšanas – pēdējā noslēgtajā gadā:
- vairāk par 5x, ja atbalsta pretendenta kopējais apgrozījums vidēji pēdējos trijos noslēgtajos gados ir līdz 70 000 EUR;
- vairāk par 3x, ja atbalsta pretendenta kopējais apgrozījums vidēji pēdējos trijos noslēgtajos gados ir lielāks par 70 000 EUR.
Atbalsta pretendentam (izņemot lauku saimniecību, kas ražo primāros lauksaimniecības produktus graudkopības nozarē) var piemērot atkāpi no maksimālajām izmaksām, nepārsniedzot 750 000 EUR, ja tas, izmantojot daudzgadu konsultāciju pakalpojumus lauksaimniecības uzņēmumiem, ir sagatavojis saimniecības ilgtermiņa attīstības plānu, un kopā ar projektu iesniedz apliecinājumu par finanšu resursu pieejamību projekta īstenošanai.
Maksimālo attiecināmo izmaksu ierobežojumu nepiemēro kooperatīvajām sabiedrībām un kooperatīvo sabiedrību apvienībām, bet tādai kooperatīvajai sabiedrībai, kas dibināta līdz diviem gadiem pirms projektu iesniegumu iesniegšanas, maksimālās attiecināmās izmaksas pirmajam īstenotajam projektam nepārsniedz 200 000 EUR.
Sasniedzamie rādītāji:
MK Nr. 303 14. punkts
Sasniedzamie rādītāji lauku saimniecībām un zinātniskajām institūcijām.
Salīdzinājumā ar vidējo rādītāju pēdējos trijos noslēgtajos gados pirms projekta iesnieguma iesniegšanas ir palielinājis vismaz vienu no šādiem saimnieciskās darbības rādītājiem:
- neto apgrozījumu vai ražošanas apjomu no lauksaimniecības produktu ražošanas. Ražošanas apjoma pieaugums nav sasniegts jau projekta iesnieguma iesniegšanas dienā;
- ražošanas efektivitāti, kuras rādītāji ir pārbaudāmi un vērtība auditējama;
- citus izaugsmes rādītājus, kas saistīti ar konkurētspēju vai produktivitāti (rādītāji ir pārbaudāmi un vērtība auditējama).
!!! Rādītājus nenosaka, ja ir ieguldījumi preventīvās darbībās. (MK Nr. 303 17. punkts).
(MK Nr. 303 15.punkts) Kooperatīvās sabiedrības/apvienības vidējo rādītāju pēdējos 3 (trijos) noslēgtajos gados pirms projekta iesnieguma iesniegšanas ir palielinājusi vienu no šādiem saimnieciskās darbības rādītājiem:
- apgrozījumu ar kooperatīvās sabiedrības biedriem – par 10 % vai ieguldīto investīciju apmēru – par pusi;
- biedru skaitu – par 10 %;
- ražošanas efektivitāti, kuras rādītāji ir pārbaudāmi un vērtība auditējama, – par 10 %.
!!! Rādītājus sasniedz 3 vai 6 gadā (ja ierīko ilggadīgos stādījumus) pēc projekta īstenošanas. (MK Nr. 303 18. punkts).