Konkurss par energoefektīvām ēkām_EM

Ekonomikas ministrija, Klimata un enerģētikas ministrija un Latvijas Būvinženieru savienība izsludina ikgadējo konkursu „Energoefektīvākā ēka Latvijā 2024”.

“Energoefektivitāte ir primārais veids, kā mēs varam tuvoties visas Eiropas Savienības izvirzītajam mērķim – klimatneitralitātei. Savā ziņā tā ir efektīvākā metode, jo neprasa enerģijas ražošanu jebkādā veidā, bet gluži pretēji – to ietaupa. Tādēļ ir gandarījums, ka konkurss par energoefektīvāko ēku ir kļuvis par iesakņojušos tradīciju, kas ļauj mums visiem atcerēties par energoefektivitātes nozīmi ES zaļā kursa mērķu izpildē, kā arī par inovatīvu energoefektīvu materiālu un risinājumu radīšanu kā perspektīvu biznesa nišu Latvijā,” uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis

Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis: “Energoefektivitāte nozīmē ieguldīt šodien, lai nākotnē iegūtu vairāk. Ja izmantojam enerģiju gudri, varam baudīt lielākas ērtības, izmantojot mazāk enerģijas!  Optimizējot mūsu enerģijas patēriņu, mēs varam samazināt mūsu rēķinus, negatīvo ietekmi uz vidi, kā arī veicināt mūsu uzņēmumu konkurētspēju. Ēku energoefektivitāte ir ne tikai sociāli atbildīga izvēle, bet arī praktisks ieguldījums katra cilvēka un uzņēmuma nākotnē.”

Helēna Endriksone, Latvijas Būvinženieru savienības valdes priekšsēdētāja 1. vietniece: "Konkursa “Energoefektīvākā ēka Latvijā” mērķis ir veicināt labo praksi energoefektivitātes jomā un veicināt sabiedrības izpratni par kvalitatīvu un energoefektīvu būvi. Mācīsimies no labākajiem piemēriem!"

Jau 14. gadu kampaņas „Dzīvo siltāk” ietvaros konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā” tiek izsludināts ar mērķi veicināt labo praksi ēku energoefektivitātes un ilgtspējas jomā, īstenojot energoefektīvu ēku būvniecību, atjaunošanu un pārbūvi, tādējādi samazinot siltumnīcefekta gāzu emisiju daudzumu atmosfērā un veicinot sabiedrības izpratni par labbūtību, ēku siltumnoturību, telpu mikroklimatu, kā arī siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanas nozīmi un iespējām, lai radītu kvalitatīvu, arhitektoniski izteiksmīgu dzīves telpu.

Pieteikumus konkursam tradicionāli aicinām iesniegt piecās kategorijās:

  • Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka;
  • Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka – jaunbūve;
  • Energoefektīvākā publiskā ēka;
  • Energoefektīvākā savrupmāja;
  • Energoefektīvākā rūpnieciskā ēka.

Konkursa „Energoefektīvākā ēka Latvijā 2024” nolikums publicēts konkursa tīmekļa vietnē www.energoefektivakaeka.lv. Pieteikumus konkursam „Energoefektīvākā ēka Latvijā 2024” aicinām iesniegt līdz 2024. gada 18. jūnijam, nosūtot tos elektroniski uz e-pasta adresi dzivosiltak@em.gov.lv. Plānots, ka līdz š.g. augusta beigām konkursa žūrija pieņems lēmumu par ēkām, kas tiks virzītas konkursa otrās kārtas vērtēšanai – ēku apsekošanai klātienē. Savukārt šā gada konkursa laureātu apbalvošana plānota š.g. septembrī.

Konkursa nolikums sagatavots sadarbībā ar informatīvās kampaņas „Dzīvo siltāk” sadarbības partneriem – Būvniecības valsts kontroles biroju, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, AS “Sadales tīkls”, Elektrum Energoefektivitātes centru, Lauku atbalsta dienestu, Rīgas enerģētikas aģentūru, Rīgas Tehnisko universitāti, Rīgas Stradiņa universitāti, Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociāciju, Latvijas Logu un durvju ražotāju asociāciju, Būvmateriālu ražotāju asociāciju, Latvijas Minerālvates ražotāju asociāciju, Latvijas Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas inženieru savienību, Finanšu nozares asociāciju un SIA “Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor”.

Konkursa atbalstītāji ir SIA „Paroc”, SIA „Saint-Gobain Celtniecības produkti”, SIA „Knauf”, SIA „Rockwool”, Attīstības finanšu institūcija “Altum”, AS „Latvenergo”, VentSys, AS “Rīgas siltums”, SIA “Robert Bosch”, SIA “Innovation B&G”, Proclima un Enervent. Konkursa informatīvie atbalstītāji ir žurnāls "Būvinženieris", laikraksts “Latvijas Avīze”, būvniecības portāli www.abc.lvhttps://archidea.lv/ un www.building.lv.

Atgādinām, ka 2023. gada konkursā „Energoefektīvākā ēka Latvijā” kopumā tika saņemti 23 pieteikumi; ar konkursa laureātiem var iepazīties konkursa mājaslapā.