Kur var redzēt Platību maksājumu likmes 2020. gadam?
13.01.2021.Platību maksājumu atbalsta likmes 2020.gadam un izmaksu grafiku 2021.gadā var apskatīt šeit.
Platību maksājumu atbalsta likmes 2020.gadam un izmaksu grafiku 2021.gadā var apskatīt šeit.
Termiņš zālāju nopļaušanai un novākšanai pagarināts līdz 15. septembrim
Laikapstākļi 2019. gada pavasarī un vasarā līdz šim ir bijuši ārpus parastajām normām, kas daļai lauksaimnieku, jo īpaši lopkopībā iesaistītajiem, ir radījuši sarežģījumus nopļaut un novākt sienu vai zāles masu lopbarības vajadzībām.
Strauji mainīgie laika apstākļi atstāja negatīvo ietekmi 2019.gada lauksaimniecības produkcijas ražošanai veģetācijas periodā. Šogad jūnija vidējā gaisa temperatūra Latvijā pārsniedza mēneša normas, kļūstot par siltāko jūnija mēnesi novērojumu vēsturē, savukārt nokrišņu daudzums bija 33% zem mēneša normas, kas ietekmēja zālāju augšanu un kavēja uzsākt to nopļaušanu un novākšanu lopbarības vajadzībām jūnija beigās. Jūlijā nokrišņu daudzums bija 15% virs mēneša normas un daudzviet uz zālāju laukiem nebija iespējams uzbraukt ar pļaušanas un novākšanas tehniku. Arī augustā Latvijā saglabājas mitrs un vēss laiks, kas apgrūtina zālāju nopļaušanu un novākšanu līdz 15.augustam.
15. augusts ir noteikts kā datums, līdz kuram zālājam jābūt noganītam vai nopļautam un novāktam, lai pilnā apmērā saņemtu ES platību maksājumus – vienoto platības maksājumu, maksājumu par klimatam un videi labvēlīgu lauksaimniecības praksi jeb “zaļināšanas” maksājumu, mazo lauksaimnieku shēmas maksājumu, maksājumu par bioloģisko lauksaimniecību, maksājumu par apgabaliem, kuros ir dabas vai citi specifiski ierobežojumi.
Ņemot vērā nelabvēlīgos laikapstākļus, lauksaimniekiem, kuri izmanto zālājus lopbarības vajadzībām, arī šogad Zemkopības ministrija ir paredzējusi iespēju līdz 15.septembrim nopļaut un novākt tos zālājus, kurus biežo nokrišņu un lielā mitruma dēļ nebūs iespējams nopļaut un novākt līdz 15.augustam.
Lai saņemtu atbrīvojumu no Autoceļu lietošanas nodevas (vinjetes (laika posmā no 10.07.-30.09.)), transportlīdzekļa īpašniekam atbrīvojums par konkrēto transporta līdzekli ir jāreģistrē CSDD.
Atbrīvojumu no Autoceļu lietošanas nodevas (vinjetes (laika posmā no 10.07.-30.09.)),
Fiziska vai juridiska persona var saņemt ja:
· Iekļauta LAD maksājumu saņēmēju datubāzē;
· 5000 EUR ieņēmumu no lauksaimnieciskās ražošanas pēdējā iesniegtajā gada pārskatā/deklarācijā (VID);
· Par katru nākamo tr/l atvieglojumu piemēro uz katriem 70 000 EUR ieņēmumu no lauksaimnieciskās ražošanas.
Vēršam uzmanību uz to, ka pēdējo gada pārskatu vai deklarāciju vērtē uz katra gada 01.01. (piemēram: uz 2019.g. 01.01. tiek ņemts vērā 2017.g. pārskats).
Ja īpašumam ir beigusies meža inventarizācijas lieta, tad, lai pieteiktos Natura 2000 maksājumam (NIM) sākotnēji jāvēršas Valsts meža dienestā (VMD), lai inventarizācijas lietu atjaunotu.
2020.g. Atbalsta pretendents varēs saņemt šo atbalsta maksājumu, ja iesniegs LAD elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (EPS):
1. Vienoto iesniegumu;
2. Vienotā iesnieguma 6.soļa pielikumu “NATURA 2000 mežiem pielikums”.
Jau reģistrēti LAD klienti pieeju EPS var iegūt iesniedzot LAD aizpildītu klienta reģistrācijas veidlapu, atzīmējot izmaiņu veikšanu Klienta datos. Klientam tiks izveidots EPS lietotājs un uz klientu reģistrācijas veidlapā norādītās e-pasta adreses tiks nosūtīta visa informācija par EPS lietotāju.
Plašāku informāciju par “Kompensācijas maksājumu par Natura 2000 meža teritorijām” (NIM) skatīt šeit.
Šī brīža provizoriskās atbalsta likmes 2019.gadam skatīt šeit.
Lai saņemtu BSA par miežiem, nav noteikts kādām vajadzībām šīs miežu platības jāizmanto.
Ja platībā tiek audzēti mieži un tos attiecīgajā platībā audzē periodā no 15.jūnija līdz 31.augustam (vai to atliekas ir redzamas uz lauka pēc ražas novākšanas), par šādām miežu platībām var pretendēt uz BSA par miežiem.
1. 2019.g. BLA saistības paplašināt nevarēs.
Ja, piesakoties BLA, Vienotajā iesniegumā tiks deklarēta platība, kas pārsniegs noteikto ierobežojumu – 10% no saistību platības, tad LAD to samazinās līdz pieļaujamai robežai. Šajā gadījumā atbalsts kārtējā gadā tiks aprēķināts par platību, kas iekļaujas 10% tolerances robežās un atbilst mazākajai noteiktajai platībai, bet atbalsta pretendenta saistību platība netiks mainīta.
Piemēram, saistību platība ir noteikta 10 ha. Atbalsta pretendenta kopējā deklarētā platība 2019.gadā ir 13 ha. Ņemot vērā atļauto 10% toleranci, pieļaujamais palielinājums ir līdz 11 ha. Tas nozīmē, ka BLA atbalsts tiks aprēķināts par 11 ha.
2. Piebilstams, ka ir iespējama BLA saistību nodošana/pārņemšana. Vēršam uzmanību uz to, ka pasākumā “Bioloģiskā lauksaimniecība” aktīvās saistības var nodot un pārņemt tikai vienas aktivitātes ietvaros, t.i., saistības BLAJ aktivitātē var nodot tikai personai, kura atbilst BLAJ, bet BLAV var tikai BLAV.
Maksājumu saistību nodošanai/pārņemšanai jāaizpilda speciāla veidlapa (http://www.lad.gov.lv/files/2018_gada_parnemsanas_veidlapa_izmainas_lap.pdf), kas jāparaksta gan saistību nodevējam, gan saistību pārņēmējam.
Ja dokumentos platība būs pēc eksplikācijas apbūves gabals, bet dzīvē reāli platība būs pļaujama, tad arī tādu platību var pieteikt uz Platību maksājumiem.
No 1.decembra lauksaimnieki sāks saņemt VPM un ADSI gala maksājumus kā arī zaļināšanas, brīvprātīgo saistīto atbalstu, mazo lauksaimnieku atbalsta shēmas un citus maksājumus.
Plašāka informācija par atbalsta likmēm un izmaksu termiņiem skatāma ŠEIT.
Pēc ražas novākšanas līdz nākamā gada 31.martam jāsaglabā neiestrādātas atbalsttiesīgo kultūraugu pēcpļaujas atliekas – rugājus.
Atbalsta likmes un izmaksas termiņus skatīt šeit: http://www.lad.gov.lv/lv/atbalsta-veidi/platibu-maksajumi/atbalsta-likmes/
Platību maksājumu grafiks 2018.gadā (no oktobra līdz decembrim)
Vienotā platību maksājuma (VPM) avansa maksājumu, provizoriski tiek plānots sākt izmaksāt sākot ar 16. oktobri.
Platību maksājumu grafiku 2018.gadā (no oktobra līdz decembrim) skatīt šeit.
1. Ja Platību maksājumu iesnieguma iesniedzējs ir miris pēc tam, kad ir izpildījis visus atbalsta saņemšanas nosacījumus, tad mirušā mantinieki vai mantojuma aizgādņi ir tiesīgi pretendēt uz atstāto mantojumu, t.i. saņemt mirušam piešķirtos maksājumus.
Mantinieks vai mantojuma aizgādnis, jebkurā klientu apkalpošanas centrā un/vai reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē iesniedz:
o Iesniegumu, kurā brīvā formā ir izklāstīta situācija un izteikts lūgums saņemt mirušam piešķirtos atbalsta maksājumus.
o Dokumentus, kas apliecina tiesības uz mirušā atstāto mantojumu vai augļiem no tā:
ü mantojuma apliecība vai
ü tiesas lēmums par mantojuma aizgādnības piešķiršanu personai, kas vēlas saņemt atbalstu.
Iesniegumu var iesniegt:
2. Ja mantinieks turpmāk īpašumu apsaimniekos un turpmākajos gados vēlēsies to pieteikt atbalsta maksājumiem, tad nākošajā gadā (kad būs pieteikšanās uz PM mantoto zemi norādīs savā pieteikumā (zīmēs laukus, norādīs kultūru utt.).
Nē, šādā situācijā nav jāmaina kultūrauga kods uz papuvi.
Starpkultūru platības aizņem vismaz divu kultūraugu maisījumā sēti augi – vasaras rapsis, viengadīgā airene, baltās sinepes, eļļas rutks, auzas, facēlija, griķi vai vasaras vīķi, kas iesēti pirms kārtējā gada 1.septembra un sējums saglabāts vismaz līdz kārtējā gada 31.oktobrim.
Ja laukā pēc galvenā kultūrauga plāno sēt starpkultūru, tad EPS Vienotā iesnieguma B daļā jāveic atzīme pie “Saimniecībā kā zaļināšanas elements tiks izmantota starpkultūra”, bet C daļā pie attiecīgā lauka jāveic atzīme kolonnā “Starpkultūra (netiks izmantoti AAL)”, nenorādot kultūraugu.
Starpkultūras:
Tā kā saimniecība tiek sertificēta visa kopumā, tad ieņēmumi jānodrošina uz visiem vienotajā iesniegumā pieteiktajiem hektāriem (kā minējāt 110 ha).
Saskaņā ar MK Nr. 485 "Bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības un kontroles kārtība" 12.6 1. punktu, pretendents ieņēmumus (200 euro) nodrošina no katra vienotajam platības maksājumam pieteiktās platības hektāra, izņemot šo noteikumu 12.7 punktā minētās platības.
Prasību par minimālajiem ieņēmumiem nepiemēro:
Piebilstams, ka Dienests ieņēmumu pietiekamību neaprēķina, bet to dara sertificējošās institūcijas, tādēļ par precīzāku informāciju var griezties pie savas sertificējošās institūcijas.
Ja saistību periodā nav nodrošināti minimālie ieņēmumi:
SVARĪGI! Ja 2018.gadā pēc 2016. vai 2017.gada pārskata vai ienākumu deklarācijas datiem nav nodrošināti minimālie ieņēmumi, saimniecībai tiks piemērots brīdinājums, bet BLA atbalstam samazinājums 2018.gadā netiks piemērots!
Ja lopu blīvums nenosedz visas zālāju platības, tad degvielas apjoms tiek aprēķināts par tiem ha, par kuriem lopu blīvums tiek nodrošināts.
Lauksaimniecības produkcijas ražotājs ir tiesīgs saņemt noteikto marķētas bezakcīzes dīzeļdegvielas daudzumu:
Jā, tā kā piemājas dārzs ir cita kultūra tas ir jāzīmē kā atsevišķs lauks pēc tā dabiskajām robežām. Ja lauksaimnieks piesakās Vienotajam platību maksājumam (VPM), tad katrs lauks jādeklarē atsevišķi.
Lauksaimniekam atbalsta maksājumus par platībām piešķir par lauksaimniecības zemi (LIZ), ja:
Lai kļūtu par bioloģiskās lauksaimniecības produktu ražotāju, lauksaimniekam līdz kārtējā gada 1.aprīlim jāiesniedz pieteikums vienā no divām bioloģiskās lauksaimniecības kontroles institūcijām VSIA “Sertifikācijas un testēšanas centrs” vai Biedrībā “Vides kvalitāte”.
Vienotā platību maksājuma (VPM) pieteikumu 2018.g. varēs iesniegt no 11. aprīļa- 22. maijam.
Kompensācijas maksājums par Natura 2000 meža teritorijām (NIM)
Kompensācijas maksājums par Natura 2000 meža teritorijām (NIM) ir kkgadējs kompensācijas maksājums par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem meža zemēs.
Atbalsttiesīgā platība ir meža zemju (izņemot purvu) platība, kas atrodas:
Atbalsta pretendents ir persona, kura apsaimnieko mežu un kārtējā gada 15.jūnijā ir tā:
Ja atbalstam pieteiktais meža zemes īpašums pieder vairākiem īpašniekiem, visi kopīpašnieki, savstarpēji vienojoties, pilnvaro vienu personu iesniegt Vienoto iesniegumu atbalsta saņemšanai par visu atbalsttiesīgo platību. Uz atbalstu nevar pretendēt par pašvaldībai vai valstij piederošu vai piekritīgu meža zemes platību.
Atbalstu var saņemt par meža zemju platību, ja:
01.03.2018. ir spēkā kāds no saimnieciskās darbības ierobežojumiem: aizliegta mežsaimnieciskā darbība; aizliegta galvenā cirte un kopšanas cirte; aizliegta galvenā cirte; aizliegta kailcirte.
Atbilstoši normatīvajiem aktiem par meža inventarizācijas kārtību pieteiktajā platībā ir veikta inventarizācija, kas ir spēkā 01.03.2018. un inventarizācijas dati ir iekļauti Meža valsts reģistrā līdz 01.03.2018.
Lai iepazītos ar pasākuma atbalsta saņemšanas nosacījumiem plašāk skatīt šeit.
Nosacījums par to, ka biotopu nedrīkst uzart ir spēkā līdz nākošajai pārvērtēšanai, taču par precīzāku informāciju iesakām sazināties ar Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP).
Lauksaimnieks nedrīkst pārveidot un uzart ilggadīgos zālājus vides jutīgajās teritorijās, kas ir atzīti par ES nozīmes biotopiem un ir iekļauti LAD lauku reģistrā. Platības, kuras atrodas ES biotopos ir apvilktas un pārsvītrotas ar sarkanu līniju.
Lai saņemtu Vienoto platību maksājumu (VPM) lopi/mājputni nav obligāta prasība. Lai saņemtu maksājumu zāle ir jānogana vai jānopļauj un jānovāc.
Lai saņemtu "Maksājumi apgabaliem, kuros ir dabas vai citi specifiski ierobežojumi" (ADSI), atbalstu par ilggadīgo zālāju vai aramzemē sēto zālāju platībām ganību sezonā (no 15.05. līdz 15.09.) pretendenta īpašumā esošu dzīvnieku vidējais blīvums ir vismaz 0,3 LielV uz 1 ha ADI vai ASI atbalsttiesīgajiem ilggadīgajiem zālājiem vai aramzemē sētajiem zālājiem.
Vienotajā iesniegumā nav speciāli jāatzīmē, ka lauksaimnieks vēlas pieteikties uz ADSI. Pieteikšanās šī pasākuma aktivitātēm notiek automātiski, iesniedzot Vienoto iesniegumu.
Informāciju par dzīvnieku vidējo blīvumu LAD nosaka, izmantojot Lauksaimniecības datu centra (LDC) dzīvnieku reģistra datus.
“Kompensācijas maksājuma par Natura 2000 meža teritorijām” (NIM) 2017.g. izmaksa provizoriski tiek plānota uzsākt marta mēnesī.
Platību maksājumu grafiku 2018.gadam (no janvāra līdz jūnijam) skatīt šeit.
Attiecībā uz īpašumu ieķīlāšanu no dienesta puses līdz šim nav bijuši ierobežojumi (piesakoties uz atbalsta pasākumiem īpašums var būt arī ieķīlāts), taču vēršam uzmanību uz ķīlas līgumu (līgumā var būt dažādas atrunas, kas, iespējams, ierobežo īpašuma lietošanas tiesības).
Maksājumi apgabaliem, kuros ir dabas vai citi specifiski ierobežojumi (ADSI) ietver aktivitātes: ADI un ASI, kur ADI teritorija ir sadalīta trīs kategorijās ar dažādām atbalsta likmēm. ASI ir viena likme un teritorija netiek dalīta kategorijās.
Pretendents saņem ADI maksājumu (atkarībā no kategorijas) vai ASI maksājumu. Abus maksājumus saņemt nevar.
Ilggadīgo zālāju vērtēšanu veic Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) periodā līdz 2020.gadam.
LAD aicina lauksaimniekus par BVZ (bioloģiski vērtīgā zālāja) pārvērtēšanu jautājumus uzdot Dabas aizsardzības pārvaldei. Pārvaldes galvenais birojs atrodas Siguldā, Baznīcas iela 7, LV – 2150. DAP mājas lapas adrese: www.daba.gov.lv.
LAD līdz kārtējā gada 1.februārim papildina lauku bloku identifikācijas sistēmas lauku bloku karti ar ilggadīgo zālāju platībām, kurām kopš iepriekšējā gada 1.februāra piešķirts ES nozīmes zālāju biotopa statuss, norādot lauku bloku kartes papildināšanas datumu.
Iesniegums atrodas administrēšanas procesā.
Konkrētu datumu, kad tiks veikts maksājums, paredzēt nav iespējams, jo visi noadministrētie iesniegumi atrodas vienotā sistēmā, kura pēc nejaušības principa „ņem” pa vienam iesniegumam, gatavo maksājuma uzdevumu, un tā šis process turpinās.
Platību maksājumu grafiku 2017.gadā skatīt šeit.
Noteikumi paredz, ka atbalsta "Maksājumu apgabaliem, kuros ir dabas vai citi specifiski ierobežojumi" (ADSI) (iepriekš MLA), par ilggadīgo zālāju vai aramzemē sēto zālāju platībām var saņemt, ja ganību sezonā (no 15.05. līdz 15.09.) īpašumā esošu dzīvnieku vidējais blīvums ir vismaz 0,3 LielV uz 1 ha atbalsttiesīgajiem ilggadīgajiem zālājiem vai aramzemē sētajiem zālājiem.
Mazo lauksaimnieku atbalsta shēmas maksājumu (MLS) saskaņā ar maksājumu grafiku paredzēts izmaksāt decembra mēnesī.
Ņemot vērā nelabvēlīgos laikapstākļus, lauksaimniekiem, kuri izmanto zālājus lopbarības vajadzībām, arī šogad Zemkopības ministrija ir paredzējusi iespēju līdz 15. septembrim nopļaut un novākt tos zālājus, kurus biežo nokrišņu un lielā mitruma dēļ nebūs iespējams nopļaut un novākt līdz 15. augustam.
Zālāji, ko izmanto biškopībā nektāra vākšanai līdz kārtējā gada 15.septembrim jānopļauj un zāle no lauka jānovāc. Kad platība nopļauta un zāle no lauka novākta, tad to var uzart.
Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (EPS) Lauku bloku precizēšana provizoriski varētu būt pieejama Februāra vai Marta mēnesī.
Jā. “Brīvprātīgi saistīto atbalstu par aitām” (SAI) 2017.g. var saņemt, ja:
Vienotā iesnieguma iesniegšana:
Lai pieteiktos SAI maksājumam, atbalsta pretendentam LAD Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (EPS) vai LAD Klientu apkalpošanas centrā līdz 22.05.2017. (vai ar atbalsta samazinājumu 1% apmērā par katru nokavēto darba dienu līdz 15.jūnijam) jāiesniedz LAD Vienotais iesniegums, kurā B daļā veikta speciāla atzīme.
Ja rudzi augsnē tiks iestrādāti kā zaļmēslojums, tad lauks jādeklarē kā papuve.
Jaunie bezakcīzes degvielas litri būs pieejami ar 01.07.2017. Līdz 30.06.2017. (ieskaitot) ir jāizņem iepriekšējā periodā (2016.g.) piešķirtā degviela, kas tiks dzēsta ar jauno litru piešķiršanu.
Jautājumā par “Kompensācijas maksājumu par Natura 2000 meža teritorijām” (NIM), tad 2017.g. meža zemju robežplāni atsevišķi jāiesniedz nav.
Platību maksājumus (PM) var pieteikt gan fiziskas, gan juridiskas personas. Lai saņemtu PM lauksaimnieciskā izglītība nav obligāta prasība.
Jebkādus papildinājumus vai labojumus Vienotajam iesniegumam var iesniegt līdz 15.06.2017.
Ja izmaiņas Vienotajā iesniegumā notikušas pēc 15.06.2017., tad atbalsta pretendentam tas rakstiski jāpaziņo LAD RLP, nepaplašinot Vienotā iesnieguma datus (piem., nedrīkst pieteikt papildus platības vai jaunus atbalsta veidus).
Pēc 15.jūnija atsūtītās izmaiņas tiks fiksētas, bet netiks ņemtas vērā, ja tās ietekmēs maksājuma apjomu.
Līdz 26.06.2017. pārkājumu labošanu EPS var veikt bez soda sankcijām.
Vienoto iesniegumu var atsaukt pilnībā vai daļēji.
Informāciju par izmaiņām var iesniegt līdz brīdim, kamēr LAD nav:
Pilnībā atsaukt iesniegumu var sazinoties ar LAD darbinieku.
Ja minētā platība ir attiecīgi kopta, tad tā ir atbalsttiesīga un deklarējama ar to pašu kultūras kodu, kas ir ilggadīgo stādījumu laukam.
Lai saņemtu Vienoto platības maksājumu, Vienotajā iesniegumā ir jānorāda tāds kultūraugs (kultūrauga kods), kas sezonas laikā (no 15.06. līdz 31.08.) būs norādītajā platībā.
Lauksaimnieks pirms 31.augusta drīkst uzsākt lauksaimniecības zemes sagatavošanu ziemāju sējai, ja ir iespējams pierādīt, ka no attiecīgā lauka ir iegūta raža no deklarētā kultūrauga vai pēc rugājiem un aruma ir iespējams noteikt, kāds kultūraugs deklarētajā platībā audzis.
Ja sezonas laikā būs ilggadīgie zālāji (710), tad tie līdz 15.augustam ir jānopļauj un jānovāc. Pēc zālāja novākšanas, lauku var gatavot ziemāju sēšanai.
Ja Lauku norādīsiet kā papuvi (610), tad sezonas laikā tas sir attiecīgi jākopj:
Papuve: Aramzeme, uz kuras nenotiek ražošana:
· neaug neviens kultūraugs, izņemot tos, kas tiek audzēti zaļmēslojumam;
· neizmanto ganīšanai;
· kārtējā gadā uzturēta vismaz:
− sešus mēnešus pēc kārtas;
− līdz 15.07.
· nezāles tiek regulāri apkarotas, un augi, t.sk. zaļmēslojums, tiek iestrādāti augsnē līdz kārtējā gada 15.09;
· līdz kārtējā gada 30.05. mehāniski jāapstrādā, ja papuves platība iepriekšējā gadā deklarēta kā ilggadīgais zālājs. Platībā regulāri jāapkaro nezāles un augi jāiestrādā augsnē līdz kārtējā gada 15.09;
· vienu reizi pirms uzaršanas drīkst lietot glifosātus saturošus herbicīdus (raundapu), pēc miglošanas 2 – 3 nedēļu laikā mehāniski jāapstrādā.
Ja, piesakoties BLA, Vienotajā iesniegumā tiks deklarēta platība, kas pārsniegs noteikto ierobežojumu – 10%, tad LAD to samazinās līdz pieļaujamai robežai. Šajā gadījumā atbalsts kārtējā gadā tiks aprēķināts par platību, kas iekļaujas 10% tolerances robežās un atbilst mazākajai noteiktajai platībai, bet atbalsta pretendenta saistību platība netiks mainīta.
Ja saistības tiek pārņemtas, tad “Bioloģiskās lauksaimniecības” (BLA) maksājumu var saņemt par visiem ha, ko apsaimnieko (50 + 45=95 ha).
Saistību pārņemšana nav saistību paplašināšana. Minētie 45 ha jau bija saistībās, tikai tos apsaimniekoja cita persona. Paplašināšanās ir tad, ja nāk klāt pilnīgi jauni ha.
Piebilstams vien tas, ka BLA aktīvās saistības var nodot un pārņemt tikai vienas aktivitātes ietvaros, t.i., saistības BLAJ aktivitātē var nodot tikai personai, kura atbilst BLAJ, bet BLAV var tikai BLAV.
LAD klientiem ir sagatavojis informatīvu materiālu platību maksājumu saņemšanai, kas elektroniskā formātā ir pieejams LAD mājaslapā.
Informatīvo materiālu platību maksājumu saņemšanai 2017.gadā skatīt šeit.
Par maksājumu izmaksu dienests paziņojumus nesūta.
Par maksājuma saņemšanu pretendentam jāseko savam bankas kontam vai Elektroniskās pieteikšanās sistēmas (EPS) sadaļā Maksājumu vēsture.
Pieteikšanās Mazo lauksaimnieku atbalsta shēmai (MLS) bija līdz 15.06.2015. Mazo lauksaimnieku atbalsta shēmai (MLS) pieteikties varēja tikai 2015.gadā, bet izstāties var, sākot no 2016.gada.
Jums ir iespēja savu zemi pieteikt ES tiešajiem maksājumiem, ja zeme tiek uzturēta labā lauksaimniecības un vides stāvoklī un ja tā atbilst sekojošiem atbalsta saņemšanas nosacījumiem:
1) tajā nav invazīvo latvāņu ģints augu sugu;
2) tajā, rēķinot uz vienu hektāru, nav vairāk par 50 atsevišķi augošiem kokiem, kā arī nav koku vai krūmu puduru, kas aizņem vairāk nekā 0,01 ha lielu platību;
3) tajā nav vilkvālītes vai tā nav mitrzeme, kura no kārtējā gada 15.maija - 15.septembrim ir klāta ar ūdeni ilgāk nekā četras nedēļas pēc kārtas un kura nav piemērota kultūraugu audzēšanai, lopbarības ieguvei, zāles pļaušanai un lopu ganīšanai;
4) minimālā platība, ko var pieteikt atbalstam ir vismaz 1 ha, savukārt lauks ar vienu kultūru- vismaz 0.3 ha (platības, kas ir mazākas par 0,3 ha, iesniegumā jānorāda kā platības bez atbalsta);
5) zālājus nogana vai nopļauj un novāc līdz 15.augustam (ES biotopu un BVZ, nektāra un ārstniecības augu ieguvei izmantotus zālājus līdz 15.sept., sēklaudzēšanas laukus nokuļ līdz 1.okt.).
Platību maksājumus ir tiesīgs saņemt lauksaimnieks, kurš veic lauksaimniecisku darbību un apsaimnieko lauksaimniecībā izmantojamo zemi, kas ir lauksaimnieka īpašumā vai valdījumā (lietošanā) kārtējā gada 15.jūnijā.
Pieteikšanās PM notiek katru gadu pavasarī (līdz 15. jūnijam ar atbalsta samazinājumu).
Pārliecināties par to, vai Jūsu LIZ ir iekļauta lauku blokos, varat LAD mājas lapas sadaļā Lauku bloku kartes ( aktīvā saite uz sadaļu), jo tikai lauku blokā esošu LIZ var pieteikt atbalstam. Ja konstatējat, ka Jūsu kadastrs nesatur šos lauku blokus, tos iespējams precizēt, izmantojot rakstisku iesniegumu vai LAD Elektronisko pieteikšanās sistēmu (EPS) un lūdzot veikt apsekošanu un izveidot jaunus lauku blokus. Sīkāk par pieteikšanos EPS un tās lietošanu varat iepazīties, atverot šo aktīvo saiti .
Lauku bloku precizēšanu var ierosināt Lauku atbalsta dienesta (LAD) klients un tā ir jāveic gadījumos, kad dabā esošais stāvoklis neatbilst kartē esošajam lauku blokam vai apsaimniekotajā platībā nav izveidots lauku bloks.
Lauku bloku precizēšanas iesniegumu var iesniegt brīdī, kad precizējamā teritorija dabā ir sakopta, jo lauku blokā tiek iekļautas tikai tās platības, kuras uz precizēšanas pieprasījuma iesniegšanas brīdi ir koptas (labā lauksaimniecības stāvoklī).
“Brīvprātīgi saistītajam atbalstam par proteīnaugiem” (SAP) var pieteikties vairākus gadus ar vienreiz tīrsējā sētu āboliņu. Piebilstams vien tas, ka attiecīgajai kultūrai (āboliņam) ir jābūt sētam tīrsējā un tādam jāsaglabājas arī nākošajos gados ja piesakās SAP atbalstam. Platību uz SAP var pieteikt tik ilgi, kamēr kontrole var noteikt, ka kultūra aug tīrsējā un augs nav iznīcis.
Ja nākošajā gadā lauks pats (dabīgi) ir sasējies ar citām kultūrām, tas iespējams vairs var neatbilst SAP saņemšanas nosacījumiem.
Saskaņā ar MK noteikumiem Nr.126 64.p. Tiešos maksājumus var saņemt par platību, kurā stāda un audzē viena vecuma īscirtmeta atvasāju sugas – apsi (Populus spp.), kārklu (Salix spp.) vai baltalksni (Alnus incana) – ar piecu gadu maksimālo cirtes aprites laiku un kurā saskaņā ar meliorācijas kadastra datiem pēc stāvokļa 2011. gada 1. jūlijā nav reģistrētas meliorācijas sistēmas, kā arī pēc 2011. gada 1. jūlija nav no jauna izveidota meliorācijas sistēma.
Noteikumi nosaka, ka līdz kārtējā gada 15.08.:
− jānopļauj un jānovāc neatkarīgi no pļaušanas reižu skaita vai
− jānogana (nepietiekami noganītās platības jāappļauj).
Šajā gadā termiņš tika pagarināts līdz 15.septembrim, ja platība ir nopļauta un zāle no lauka līdz šim termiņam būs novākta, tad saistības būs izpildītas un jaunajam īpašniekam nav ko pārņemt, maksājumus izmaksāsim, kuram bija īpašuma tiesības uz 15.jūniju un kas saistības izpildītas.
Finanšu disciplīna ir ieturējums, ko ietur no ES tiešo maksājumu summas, lai ES līmenī izveidotu rezervi krīzes situācijām lauksaimniecības nozarē. Rezerves summa, kas netiek izmantota, tiek atgriezta tiem lauksaimniekiem, kuru summām piemēroja finanšu disciplīnu.
Korekcijas likme attiecas uz tiešo maksājumu saņēmēju summām (neatskaitot savstarpējās atbilstības sankcijas), kas pārsniedz 2000 EUR.
Platību maksājumus (PM) ir tiesīgs saņemt lauksaimnieks, kurš veic lauksaimniecisku darbību un apsaimnieko lauksaimniecībā izmantojamo zemi, kas ir lauksaimnieka īpašumā vai valdījumā (lietošanā) kārtējā gada 15.jūnijā.
Lai saņemtu maksājumus ir jāizpildās abiem šiem nosacījumiem- gan zemes apsaimniekošana, gan īpašumtiesības.
Ja nomnieks apsaimnieko konkrēto platību, kura ir viņa valdījumā (rakstisks nomas līgums/vienošanās) uz kārtējā gada 15. 06., tad viņam ir tiesības pieteikties VPM.
Pieteikšanās PM notiek katru gadu pavasarī, provizoriski no aprīļa vidus līdz maija vidum(līdz 15. jūnijam ar atbalsta samazinājumu).
1. Juridiskā persona reģistrējas LAD kā klients, noslēdz līgumu par Elektroniskās pieteikšanās sistēmas (EPS) lietošanu.
2. Juridiskā persona pārņem fiziskās personas iesniegto PM iesniegumu par 2016.g. un iesniedz to LAD (saistību nodošana un pārņemšana 10. pielikums) veidlapu skatīt šeit.
Tas atkarīgs no tā, kurš veiks zemes apsaimniekošanu.
Ja pieteiktās platības apsaimniekos tas, kurš tās pieteicis un īpašumu pārdod pēc saistību izpildes, tad pretendents ir tiesīgs saņemt atbalstu.
Lauksaimnieks, kurš pieteicies platību maksājumiem, var tos saņemt (ja pieteiktajās platībās aug ilggadīgais zālājs un lauksaimnieks tos nopļauj un novāc līdz 15.augustam).
Ja zālāji tiek pļauti, tad tas ir jāveic 1 reizi gadā un nopļauto zāli ir jānovāc (satinot ruļļos ar vai bez plēves, vai žāvē siena gubās) līdz 15.septembrim. Pļaušanas sākuma datums nav noteikts. (Pļaušanas un zāles novākšanas gala termiņš ir 15.09.15., bet sākuma termiņš nav noteikts.)
Ja nopļauto auzu rugāji būs atstāti uz lauka līdz 2017.gada 31.martam un nebūs lietoti augu aizsardzības līdzekļi, tad RLZP atbalstu saņemsiet.
Ja Jūs pārņemat 2015. gadā uzņemtas BDUZ saistības, tad Jums jāturpina pieteikties uz BDUZ atbalsta noteiktajā saistību apjomā līdz 2019. gadam – saistību periods 2015.-2019. BDUZ saistību platību nevar samazināt vai mainīt tās atrašanās vietu.
Atbilstoši 2015. gada 7.aprīļa MK noteikumiem nr. 171 BDUZ platības ir arī atbilstoši jāapsaimnieko.
Ja BDUZ saistības tiek pārtrauktas, tad Jums ir jāatmaksā iepriekš saņemtais BDUZ atbalsts arī par to gadu, kad BDUZ platības pieteica iepriekšējais BDUZ platību apsaimniekotājs no kura saistības tika pārņemtas.
Jebkura sankcija (piemēram par pļavas nenopļaušanu un nenovākšanu) vai atbalsta atmaksa par saistību pārtraukšanu var tikt ieturēta no citiem atbalsta maksājumiem.
Nosacījumi, kas jāievēro, lai saņemtu RLZP atbalstu:
Lauku atbalsta dienests atgādina, ka no 2015. gada spēkā ir prasība, kas nosaka, ka atbalstam pieteiktās zālāju platības ir ne tikai jānopļauj, bet arī jānovāc. Ja zālāju platības tiek noganītas, tad gadījumos, ja zālājs noganīts nepietiekami, tas ir jāappļauj.
Nosacījuma neievērošanas gadījumā par attiecīgo platību Vienotais platību maksājums (VPM) netiks piešķirts un tiks piemērota pārdeklarācijas sankcija.
Svarīgi datumi!
15.augusts - pēdējais datums, kad Vienotajam platības maksājumam, Mazo lauksaimnieku atbalsta shēmas maksājumam un / vai "Bioloģiskā lauksaimniecība" atbalstam pieteiktajiem zālājiem ir jābūt noganītiem vai nopļautiem un novāktiem.
Ja pēc 15. augusta veicat atkārtotu zālāju pļaušanu (līdz 15.08. jau vismaz 1 reizi zālājs ir bijis nopļauts un novākts), tikai tad drīkst nopļauto zāli atstāt uz lauka.
Vienoto iesniegumu var atsaukt pilnībā vai daļēji.
Informāciju par izmaiņām var iesniegt līdz brīdim, kamēr LAD nav:
Atsaukt Vienoto iesniegumu Jūs variet ar rakstisku iesniegumu, kas jāiesniedz Jums tuvākajā LAD klientu apkalpošanas centrā.
Lai saņemtu VPM zālāji ir jānogana vai jānopļauj un jānovāc (satinot ruļļos ar vai bez plēves, vai žāvē siena gubā) līdz 15. augustam.
LAD uzsver, ka nav atļauta smalcināšana vai zāles atstāšana uz lauka vālos.
Papeles ir apšu ģints suga, līdz ar to šāda veida stādījumi jāatzīmē ar kultūras kodu 644 (apse).
Ja lopu nodosiet kautuvei pirms 16 mēnešu sasniegšanas, tad maksājumu saņemt nevar. Ja lopu nodosiet pēc 16 mēnešu sasniegšanas (vismaz 16 mēn. un 1 diena), tad atbalstu var saņemt.
Papuve: aramzeme, uz kuras nenotiek ražošana, t.i. neaug neviens kultūraugs (izņemot tos, kas tiek audzēti zaļmēslojumam), neizmanto ganīšanai, kārtējā gadā uzturēta vismaz sešus mēnešus pēc kārtas un vismaz līdz 15.07.
Papuvē nezāles tiek apkarotas, un augi, t.sk. zaļmēslojums, tiek iestrādāti augsnē līdz kārtējā gada 15.09. (bioloģiskajās saimniecībās līdz katra otrā gada 15.09). Vienu reizi pirms uzaršanas drīkst lietot glifosātus saturošus herbicīdus, pēc miglošanas 2 – 3 nedēļu laikā mehāniski jāapstrādā.
Pēc 15. jūlija lauks ir jānopļauj vai jāsmalcina un zaļmēslojums mehāniski jāiestrādā augsnē (apart var).
Fiziskai vai juridiskai personai, kas vēlas pretendēt uz atbalstu Lauku atbalsta dienesta (LAD) administrēto pasākumu ietvaros, ir jābūt reģistrētai LAD Klientu reģistrā. To var izdarīt jebkurā klientu apkalpošanas centā. Reģistrējoties par klientu, papildus jāiesniedz iesniegums par lauka bloka precizēšana.
Lauku bloku precizēšanas iesniegumu var iesniegt brīdī, kad precizējamā teritorija dabā ir sakopta, jo lauku blokā tiek iekļautas tikai tās platības, kuras uz precizēšanas pieprasījuma iesniegšanas brīdi ir koptas (labā lauksaimniecības stāvoklī).
Lauku bloku precizēšanas iesniegumu var iesniegt LAD Elektroniskās pieteikšanās sistēmā (EPS), lūdzot veikt apsekošanu un paplašināt lauku bloku. Pieteikšanos EPS un tās lietošanu var iepazīties, šeit.
Piemājas dārzu varēs deklarēt ar 811 kodu - Dažādi kultūraugi nelielā aramzemes platībā jeb vairāki kultūraugi, audzēti vienlaidu laukā, ja katrs no kultūraugiem attiecīgajā laukā aizņem mazāk par 0,3 ha. Deklarējot kultūraugus ar šādu nosaukumu, lauksaimnieks, kura aramzemes platība ir vismaz 10 hektāri, pēc Lauku atbalsta dienesta pieprasījuma iesniedz deklarāciju par attiecīgajā platībā audzētiem kultūraugiem, norādot informāciju par katru atsevišķu kultūraugu.
Laukmalai, lai to varētu uzskatīt par ekoloģiski nozīmīgu platību, ir jābūt 1m līdz 20m platai.
Sākot ar 2015.gadu pastāvīgās pļavas un ganības tiks sauktas par ilggadīgajiem zālājiem.
Zālāji, kas noteiktā platībā tiek saglabāti vismaz 5 gadus vai ilgāk, tiek uzskatīti par ilggadīgajiem zālājiem.
Ilggadīgie zālāji (pastāvīgās pļavas un ganības), kā arī augļu dārzi aramzemē neietilpst.
Aramzeme ir zeme, ko apstrādā (arot vai irdinot) regulāri, parasti saskaņā ar augsekas sistēmu. Parasti kultūras nomaina katru gadu, bet tās var būt arī daudzgadīgas. Zemes gabalu neuzskata par aramzemi, ja tajā vienu kultūru audzē piecus gadus vai ilgāk, nenovācot iepriekšējo kultūru un neieviešot jaunu.