Inovācijas lauksaimniecībā – piemērs izaugsmei

03. marts, 2021
Projekti un investīcijas

Ir noslēgusies vairāku inovatīvu projektu īstenošana pasākumā “Sadarbība”, kā rezultātā tika izstrādāti jauni un neierasti risinājumi un iegūta pieredze turpmākajā darbā lauksaimniecības un mežsaimniecības nozarēs.

Inovāciju pamatā ir nepārtraukta un mērķtiecīga sadarbība starp dažādiem partneriem - lauksaimniekiem, mežsaimniekiem, produktu pārstrādātājiem, pētniekiem un citām ieinteresētajām pusēm. Sadarbojoties un strādājot visiem kopā, var veiksmīgi realizēt iecerētos projektus un radīt jaunus un interesantus produktus.

Veiksmīgi tika īstenoti šādi projekti:

“Bioloģisko lauksaimniecības augu piena (kaņepes un sojas pupiņas) saldējuma eksperimentālā izstrāde ar dažādām ogu, augļu un dārzeņu piedevām”. To realizēja trīs sadarbības partneri – SIA “Grow Bite”, SIA “Cietais rieksts” un Dārzkopības institūts. Projektā bija plānots izstrādāt bioloģiskas izcelsmes augu piena (kaņepes un sojas pupiņas) saldējumu un dzērienus ar dažādām Latvijā audzētu ogu, augļu un dārzeņu piedevām. Iznākumā tika radīti unikāli, uz augu piena bāzes gatavoti saldējumi un dzērieni, kas nesatur glutēnu (lipekli) un ir bez pievienota rafinēta cukura, kā arī gatavoti tikai no bioloģiskas izcelsmes izejvielām. Turklāt, projekta gaitā tika izstrādāta noderīga receptūra deviņiem augu piena veidiem un sešiem, uz augu piena bāzes gatavotu saldējumu veidiem - ar dažādām piedevām un dažādu olbaltumvielu saturu.

“Biškopības digitalizācija”. SIA “Lejaslīves” kopā ar saviem partneriem - Reini Cīruli, ZS “Andulaiši” un Latvijas Lauksaimniecības universitāti, nolēma izstrādāt prototipu - Latvijas apstākļiem atbilstošu autonomu tehnoloģisku risinājumu ar bišu saimju daudzparametru sensoro datu analīzes un dravnieka apziņošanas funkciju. Tas nodrošinātu attālinātu kontroli no dravas, jeb precīzāk, ietaupītu pavadīto laiku dravā, kā arī laicīgi reaģētu uz izmaiņām. Projekta beigās tika radīta modulāra sistēma, kas nodrošina analizējamo datu savākšanu bišu stropos un datu nosūtīšanu uz datubāzes serveri. Sistēma nodrošina arī datu vizualizāciju tiešsaistes režīmā un interneta vidē. Vienlaikus tā analizē un pieņem lēmumus par sistēmas izsūtāmajiem ziņojumiem lietotājiem.

“Jauni risinājumi piena produktu un to pārstrādes blakusproduktu ražošanā”. Šeit veiksmīgi sadarbojās vairāki partneri - AS "Tukuma piens", Latvijas Lauksaimniecības universitāte, SIA "Piensaimnieku laboratorija" un AS "Lopkopības izmēģinājumu stacija "Jaunpils". Galvenais uzdevums, ko dalībnieki vēlējās realizēt, bija jaunu risinājumu laktozes izmantošanai, piena produktu saldināšanai un sūkalu pārstrādei lopbarības piedevās izstrāde. Tas arī izdevās un rezultātā tika izveidota jauna tehnoloģija jogurtu ražošanai ar samazinātu cukura saturu, izstrādātas rekomendācijas citu raudzētu produktu ražošanai ar samazinātu cukura daudzumu, kā arī tapa jauna tehnoloģija pienskābes koncentrāta un propionskābi saturošas barības piedevas ieguvei.

"Siltumenerģijas efektivitātes uzlabošanas tehnoloģijas izstrāde segto platību veģetācijas perioda pagarināšanai". Šī projekta mērķis bija samazināt siltumnīcās audzētās produkcijas pašizmaksu, izmantojot ilgtspējīgas siltumapgādes tehnoloģijas un paplašinot šo tehnoloģijas izmantošanu vasaras periodā jeb siltajā gada laikā. Līdz ar to arī pagarinot augu aktīvo veģetācijas periodu un aizsargājot augus no nelabvēlīgas ārējās vides iedarbības. Lai šo ideju realizētu, apvienojās vairāki dalībnieki -  Latvijas Lauksaimniecības Universitāte, Latvijas Universitāte, SIA “A. Pundura Konsultāciju Centrs”, SIA “Baltic Open Solution Center” un SIA “Rītausma”. Būtiskākais partneru secinājuma bija tāds, ka gaiss-gaiss tipa siltumsūkņi efektīvi nodrošina nepieciešamo gaisa temperatūru tomātu audzēšanas periodā un tos var izmantot gāzes apkures sistēmas papildināšanai vai aizstāšanai. Izmantojot siltumsūkņus siltumnīcas gaisa temperatūras samazināšanai jeb dzesēšanai, augstai tomātu ražas ieguvei ir nepieciešams kontrolēt zemas temperatūras stresa iestāšanos augiem, kā arī mikroklimatiskos apstākļus. Papildus tam pētījums arī parādīja, ka gaiss-gaiss tipa siltumsūkņa silto izplūdes gaisu ir iespējams uzsildīt pietiekami, lai ar to varētu veikt sekmīgu tomātu žāvēšanu, taču papildu siltumsūkņiem tam bija nepieciešama gaisa plūsmas recirkulācijas konstrukcija.

“Autonomā biškopība”. Idejas autori un īstenotāji bija Rīgas Tehniskā universitāte, SIA “Meduspils”, Valters Brusbārdis, SIA “Maksikom” un Latvijas interneta asociācija. Izvirzītais uzdevums bija izstrādāt un reālajā vidē aprobēt autonomās biškopības uzraudzības un kontroles sistēmu, lai palielinātu biškopības nozares ražīgumu, samazinātu mazproduktīvā jeb roku darba apjomu un uzlabotu bišu saimju uzturēšanas apstākļus. Rezultātā veiksmīgi tika izveidota autonomās biškopības iekārta un bišu saimju attālināta monitoringa sistēma, ar kuras palīdzību iespējams datorā vai telefonā iegūt informāciju un uzraudzīt bišu stropus.

"Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei". Ideja radās un to nolēma īstenot tādi sadarbības partneri, kā SIA “RicBerry”, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, LPKS “Augļu nams”, Maija Kondratjuka un ZS “Rogas”. Dalībnieki nolēma izstrādāt jaunas bezatlikuma pārstrādes tehnoloģijas dažādu augļu un ogu pārstrādē, kā arī uz to bāzes izstrādāt inovatīvus un funkcionālus pārtikas produktus ar paaugstinātu bioloģisko vērtību - tai skaitā bioloģisko produkciju. Projektā tika pētīta sublimācijas, šķīstošā pektīna iegūšanas tehnoloģijas, izvērtēti piemērotākie iepakojuma risinājumi šķidrajam pektīnam. Rezultātā, pēc jaunu tehnoloģiju ieviešanas, tika radīti inovatīvi, absolūti dabīgi un funkcionāli produkti, kuru ražošanā izmantoti Latvijā audzēti augļi un ogas.  Turklāt izdevās nodrošināt kompleksu risinājumu, kas skar gan primāro ražotāju, gan pārstrādātāju.  

“Risinājumu izstrāde bērza finierkluču plantāciju produktivitātes un kvalitātes paaugstināšanai ar krājas kopšanas cirtēm". Projekta mērķis bija sniegt būtisku ieguldījumu privāto meža īpašumu apsaimniekošanas uzlabošanā un lauku reģionu attīstībā, izveidojot praktiski pielietojamu modeli un vadlīnijas audžu produktivitātes un iegūstamās apaļkoksnes kvalitātes uzlabošanai. Papildu uzdevums bija veicināt mežsaimnieku un koksnes pārstrādes uzņēmumu sadarbību augstas pievienotās vērtības produktu ražošanā no bērza apaļkoksnes. Projekta komandai, kurā darbojās  MZI APP Latvijas Valsts Mežzinātnes institūts “Silava”, SIA " Latvijas Finieris mežs", Meža īpašnieku biedrība „Meža konsultants" un Latvijas evaņģēliski luteriskā Baznīca, tas arī sekmīgi izdevās.

Tālrunis klientiem
67095000
P.-P.: 8.00-20.00
Maksa tiek ieturēta, ņemot vērā izvēlēto mobilo operatoru un tarifu.


Klientu apkalpošanas centri

Mūsu mājaslapā tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot izmantot mūsu vietni, Tu piekrīti sīkdatņu izmantošanai. Vairāk par sīkdatnēm šeit.