LAD informē par paveikto darbu plūdos cietušo platību apsekošanā

26. oktobris, 2017
Valsts atbalsts

No 4. septembra līdz pat 13.oktobrim lauksaimnieki, kuri saimnieko novados, kur izsludināta ārkārtas situācija, un kuru izaudzētā raža gāja bojā plūdos un lietavās, iesniedza pieteikumus Lauku atbalsta dienestam (LAD) un Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centram (LLKC). Vairāk kā mēnesi aktīvi norisinājās pieteikumu apstrādes un cietušo platību apsekošanas darbs.

LAD informē, ka kopumā saņemti 3196 pieteikumi kompensāciju saņemšanai, no tiem 2933 pieteikumi tika apstiprināti – 2550 lauku apsekošanu veica dienesta darbinieki, savukārt 383 – LLKC speciālisti. Kompensācijai pieteiktas vairāk nekā 82,4 tūkstoši ha lielas zaudētās ražas platības, no tiem par plūdos pilnībā bojā gājušiem tika atzīti 73,5 tūkstoši ha lauksaimniecības sējumu un stādījumu. Lauksaimnieki kompensācijas saņems arī par kopumā 13 071 tonnām siena un 16 bišu saimēm.

LAD uzsver, ka veiktais platību apsekošanas darbs bija  apjomīgs un sarežģīts. Inspektori devās fiziskajās kontrolēs gan darbadienu vakaros, gan brīvdienās. Kopumā, veicot lauku apsekojumus, tika nobraukti vairāk kā 77 000 km un mobilizētas 16 inspektoru ekipāžas. LAD darbā izmantoja  arī mūsdienīgas tehnoloģijas - dronus un satelītattēlus, lai varētu pārliecināties par situāciju vietās, kur ceļi bija grūti izbraucami un piekļuve pie laukiem stipri apgrūtināta. Papildus Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā tika izstrādāts jauns ārkārtas situācijas modulis, kas būtiski atviegloja pieteikumu apstrādes procesu un arī turpmāk to varēs aktivizēt un pielietot līdzīgos gadījumos.

Paralēli plūdos cietušo platību apsekošanai dienests veica platību pieteikumu kontroles, lai no 16.oktobra varētu uzsākt Vienotā platības maksājuma un Maksājuma par apgabaliem, kuros ir dabas vai citi specifiski ierobežojumi, avansu izmaksa.

Otrdien, 24. oktobrī, valdība lēma sniegt atbalstu lauksaimniekiem, daļēji kompensējot veiktos ieguldījumus 14 870 323 eiro apmērā. Paredzētais finansējums ir saņemts un kompenācijas ir izmaksātas novembra pirmajās dienās.

Zaudējumu apmēru aprēķināja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC), ņemot vērā noteiktas vidējās izmaksas (sēklas, minerālmēslu, augu aizsardzības līdzekļu un tehniskās operācijas izmaksas) uz hektāru katrai attiecīgajai lauksaimniecības kultūrai. Izmaksas aprēķināja LLKC, pamatojoties uz 2016.gada bruto seguma aprēķiniem. Ņemot vērā valsts budžeta fiskālās iespējas, radušos zaudējumus paredzēts segt tikai daļējā apmērā – 71,9 % no faktiskajām izmaksām. Likmes pa kultūrām ir pieejamas pielikumā.

Saraksts ar atbalsta saņēmējiem - juridiskām personām ir pieejams šeit.

Pielikumi

Tālrunis klientiem
67095000
Pirmdien: 8:30-18:00
O., T., C.: 8:30-17:00
Piektdien: 8:30-16:00

Klientu apkalpošanas centri

Mūsu mājaslapā tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot izmantot mūsu vietni, Tu piekrīti sīkdatņu izmantošanai. Vairāk par sīkdatnēm šeit.